הסקר הארצי הראשון בתחום התעללות בזקנים והזנחתם, כמסד נתונים וכמנוף לשינוי

Translated title of the contribution: The first national prevalence study of elder abuse and neglect- As a data base and as a platform for change.

Research output: Contribution to journalArticlepeer-review

Abstract

מאמר זה דן בממצאי הסקר הארצי הראשון לגבי התעללות בזקנים והזנחתם, שנערך בישראל במהלך השנים 2004-2003 (במימון אגודת אשל). מטרות הסקר היו: לבחון את שכיחותן וחומרתן של צורות התעללות והזנחה מנקודת מבטם של הקורבנות, לבחון קשרים וגורמים המנבאים התעללות והזנחה ולפתח פרופיל של זקנים בסיכון. הנתונים נאספו באמצעות ראיונות אישיים, פנים אל פנים, ממדגם ארצי מייצג של אזרחים בני 65+ המתגוררים בערים, תוך שימוש בדגימת אשכולות. סוג ההתעללות הנפוץ ביותר היה התעללות מילולית, ואחריה ניצול כלכלי. שיעור ההתעללות היה זהה בקרב האוכלוסייה היהודית והאוכלוסייה הערבית. נשים היו חשופות יותר להתעללות גופנית ונשים ערביות נמצאו כפגיעות ביותר. התעללות גופנית, מינית, רגשית, מילולית, הגבלת חופש וניצול כלכלי הופיעו בעיקר בין בני זוג. עם זאת, שיעורי ההתעללות הגופנית והמינית והגבלת החופש היו נמוכים מאד באופן יחסי. ניצול כלכלי נגרם בעיקר על ידי ילדים בוגרים. בני זוג מתעללים היו לרוב חולים במחלות כרוניות עם בעיות גופניות ומנטליות. ילדים מתעללים היו לרוב מובטלים עם מגוון של בעיות בריאותיות ומנטליות, לעיתים קרובות בהליכי גירושין או פרידה, ונטו יותר לגור עם קורבנות ההתעללות. הממצאים עולים בקנה אחד עם התפיסה שתופעת ההתעללות בזקנים והזנחתם היא בעיה חברתית בחברה הישראלית, שיש להתייחס אליה באמצעות העלאת המודעות, פיתוח מדיניות ושירותים וקיום דיון ציבורי. (מתוך המאמר) Refereed/Peer-reviewed
Translated title of the contributionThe first national prevalence study of elder abuse and neglect- As a data base and as a platform for change.
Original languageHebrew
Pages (from-to)15-36
Number of pages22
Journalגרונטולוגיה: כתב-עת בנושאי הזיקנה
Volume36
Issue number2-3
StatePublished - 2009

IHP Publications

  • ihp
  • Family violence
  • Older people -- Abuse of
  • Older people -- Family relationships
  • Psychological abuse

Cite this