שחיתות פוליטית בישראל

Translated title of the contribution: Political Corruption in Israel

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract

מתי ומדוע התפתחה בפוליטיקה הישראלית שחיתות? האם יש בעיה בתרבות הפוליטית הישראלית והאם אנחנו יוצאי דופן לרעה בהשוואה למדינות אחרות? האם יש בישראל יותר שחיתות מכפי שהייתה בעבר או אולי חל דווקא שיפור לעומת ימי מפא"י? מדוע מספר גדול, יחסית, של בכירים בש"ס הסתבכו בפלילים, ומדוע כמעט כל ראשי הממשלה בשנים האחרונות נחקרו במשטרה? מי נאבק בשחיתות וכיצד מתפתחת פרשת שחיתות? האם השימוש במילה שחיתות הפך בשנים האחרונות לכלי להשגת מטרות פוליטיות ו"לחיסול" יריבים פוליטיים? האם עלינו להגביל את המאבק בשחיתות ולרסנו כדי להגן על טיבו הדמוקרטי של המשטר, או שמא עלינו להעמיק את המאבק בגילויים כאלה ואחרים של דפוסים מושחתים בפוליטיקה הישראלית? בשאלות אלו ואחרות מטפל הספר שלפנינו.
לראשונה בישראל מוגש לציבור מחקר מדעי הבוחן באופן שיטתי, מעמיק ומרתק את התפתחות השחיתות הפוליטי בישראל מאז קום המדינה ועד ראשית ממשלת נתניהו השנייה. בעזרת מסגרת ניתוח חדישה ואיסוף מידע ממגוון מקורות ואנשים מוצגת לראשונה התמונה המלאה, והמורכבת, של הצדדים האפלים של צמרת השלטון והשירות הציבורי בישראל. כל פרשות השחיתות הפוליטית הגדולות מאז קום המדינה ועד היום מתוארות, מנותחות ונבחנות מתוך התמודדות עם שתי שאלות שצריכות להטריד כל אזרחית ואזרח שעתיד הדמוקרטיה יקר ללבם: האם השחיתות היא תופעה מרכזית בפוליטיקה הישראלית, ומה אפשר לעשות כדי לטפל בדפוסי השחיתות שמאפיינים אותה? -- מעטפת אחורית.
הספר מנתח את כל פרשות השחיתות הגדולות בצמרת הממשל והשלטון בישראל מאז קום המדינה ועד היום. הוא עושה זאת על ידי שילוב של מחקר תאורטי והשוואתי עם הצגת נתונים שלא פורסמו עד כה. הטענה המרכזית שלו היא שהשחיתות הפכה לתופעה מרכזית בפוליטיקה הישראלית וששינויים שקידמה האליטה הפוליטית-הכלכלית מאז שנות השמונים של המאה העשרים שינו את פניה של התופעה ואת גילוייה השונים. עוד טוען הספר כי בשנים האחרונות מתחולל בישראל מאבק על טיבם של הפוליטיקה והשלטון, ובכלל זה מאבק על השאלה מהי שחיתות פוליטית. לאחר שהספר מספק מסגרת מושגית ותאורטית קצרה הוא פורשׂ את ההיסטוריה הלא רשמית של הפוליטיקה והשלטון בישראל - החל בימי מפא"י, עבור בשלטונו של מנחם בגין, ממשלת הרוטציה וממשלת רבין השנייה, וכלה בתקופת ממשלת נתניהו הראשונה, עידן שרון וממשלת אולמרט. לצד כל אלה מוקדש פרק מיוחד לשלטון המקומי. הספר נחתם בפרק המלצות לצמצום כמה מהדפוסים המושחתים המסוכנים, והמורכבים, שהתפתחו בשנים האחרונות בישראל.
Translated title of the contributionPolitical Corruption in Israel
Original languageHebrew
Place of Publicationירושלים
Publisherהמכון הישראלי לדמוקרטיה
Number of pages576
ISBN (Electronic)978-965-519-098-4
StatePublished - 2012

Fingerprint

Dive into the research topics of 'Political Corruption in Israel'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this