מתבגרים החולים בסוכרת נעורים: תחושת קוהרנטיות כמתווכת בין איכות הטיפול העצמי לבין איזון סוכרתי

Translated title of the contribution: Adolescents with Type 1 Diabetes: Adolescents' sense of coherence as mediator between the adolescent's quality of health self-care and control of diabetes

אלון גולדברג, הדסה גוטמן, נעים שחאדה, הדס ויסמן

Research output: Contribution to journalArticlepeer-review

Abstract

מחקר זה בדק אם תחושת הקוהרנטיות של המתבגר החולה מסייעת בידו להעריך את השגרה הסוכרתית כבעלת משמעות, ואת המחלה כמובנת וכניתנת לניהול בעזרת המשאבים העומדים לרשותו, ותוך כדי כך לטפל במחלתו טוב יותר ולבסוף להגיע לאיזון סוכרתי טוב יותר.
במחקר השתתפו 75 מתבגרים יהודים בני 19-13, חולי סוכרת נעורים אשר חלו במחלה לפחות חצי שנה לפני השתתפותם במחקר. המתבגרים חלו בהיותם בני 16-1. המתבגרים במחקר מילאו שאלונים לדיווח עצמי על אודות תחושת הקוהרנטיות. (Antonovsky, 1987) כמו כן מילאו המתבגרים והוריהם שאלונים שבדקו את איכות הטיפול העצמי במחלה. ההורים והמרפאה המטפלת התבקשו לספק את ערך האיזון הסוכרתי (HbA1c).
הממצאים הראו כי תחושת קוהרנטיות של המתבגר מביאה להתמודדות טובה יותר, המתבטאת בטיפול עצמי טוב יותר במחלה, בשמירה על תזונה נכונה, בפעילות גופנית, בניטור עצמי ובהקפדה על מעקב רפואי הולם. התנהגות זו מאזנת את רמות הסוכר בדם לאורך זמן ומתבטאת ברמות HbA1c נמוכות יותר.
Translated title of the contributionAdolescents with Type 1 Diabetes: Adolescents' sense of coherence as mediator between the adolescent's quality of health self-care and control of diabetes
Original languageHebrew
Pages (from-to)34-36
Number of pages3
Journalכתב העת הישראלי לרפואת ילדים
Volume78
StatePublished - 2012

Cite this