כלים שלובים: מגילות מדבר יהודה וספרות ימי הבית השני

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract

באסופה זו שמונה עשר מחקרים על מגילות מדבר יהודה ועל זיקתן לחיבורים יהודיים אחרים מימי הבית השני. המאמרים מתווים את הדרך שעשה המחקר מראשית ימי גילוין של המגילות לפני כשישים שנה ועד החידושים האחרונים בתחום הזה. האוסף מצייר תמונה-רבת גוונים של הספרות היהודית העתיקה שנתגלתה עם המגילות. דגש מיוחד מושם בחקירת מקומן של המגילות בספרות ובמחשבה היהודית בארץ ישראל של המאות שקדמו לחורבן הבית השני.
דבורה דימנט היא פרופסור (אמריטוס) לספרות בית שני ומקרא באוניברסיטת חיפה. היא מן החוקרות המרכזיות בחקר מגילות מדבר יהודה והספרים החיצוניים הקרובים להן, וכבר קנתה לה שם בין-לאומי בתחום זה. היא מן החוקרים הישראליים המעטים שהשתתפו במלאכת ההדרה והפרסום הראשונים של אלפי קטעים של מגילות שנחשפו במערות על יד אתר קומראן, לחופו המערבי של ים המלח.
בידיה הופקדו ההדרה והפרסום של שני חיבורים עבריים לא ידועים, האפוקריפון של ירמיהו ופסידו-יחזקאל, שפורסמו בסדרה היוקרתית Discoveries in the Judean Desert מבית ההוצאה שבאוקספורד.
כמו כן ערכה ספרים ופרסמה מאמרים רבים בתחומים האלה. עם פרופסור משה בר-אשר מן האוניברסיטה העברית ייסדה וערכה את 'מגילות', כתב-עת לתחום המגילות והספרות הקרובה להן, היוצא בהוצאת מוסד ביאליק.
Original languageHebrew
Publisherמוסד ביאליק
Number of pages462
Edition1
ISBN (Print)9789650035
StatePublished - 2010

Cite this