יום ביומו: חיי היום־יום של היישוב היהודי בארץ ישראל בשלהי ימי הבית השני לאור הממצא הארכיאולוגי

Translated title of the contribution: Day by Day: Evryday Life of the Jewish Community in in the Late Second Temple Period In Light of the Archaeological Record

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract

במאה השנים האחרונות של ימי הבית השני הגיעה החברה היהודית בארץ ישראל לשיא גודלה. במרכז עולמה עמד המקדש לאלוהי ישראל, ובזיקה אליו סבבו חיי היום יום של הציבור היהודי בירושלים, בארץ ישראל ובפזורה היהודית דאז.

המחקר הארכיאולוגי בדורות האחרונים תרם תרומה משמעותית לידיעותינו על תקופה זו. הוא הרבה לעסוק בצדדים הממלכתיים של התקופה, ובראשם במלך הורדוס ובפעולות הבנייה הרבות והמפוארות שהותיר אחריו, שנחשפו בחפירות. הציבור הכללי ושגרת חייו נותרו מעט בצד. אמנם שרידים נחפרו במספרים גדולים, וגם נערכו מחקרים רבים המוקדשים לפרט זה או אחר מחיי היומיום, אך עובדה היא שטרם התפרסם חיבור מקיף בנושא בזיקה לתקופה זו. זה החלל שהספר הזה מבקש למלא.

הספר מבוסס בעיקר על הממצא הארכיאולוגי הרב והמגוון שהתגלה בדורות האחרונים, אך הוא עושה שימוש גם במידע ההיסטורי העולה מן הספרות הרבנית (משנה, תוספתא).
Translated title of the contributionDay by Day: Evryday Life of the Jewish Community in in the Late Second Temple Period In Light of the Archaeological Record
Original languageHebrew
Publisherהוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה
Number of pages313
Volume1
Edition1
ISBN (Print)9781618384393
StatePublished - Oct 2021

Cite this