ולא נודע מקומם‏: שישה נעדרים בקרבות תש"ח

Research output: Book/ReportBook

Abstract

לאן נעלמו מרדכי, דוד, יעקב, יצחק, יוּרֶק וליבּקה? שנים שאיש לא ידע את מקום קבורתם של שישה מנעדרי תש"ח, עד שסיפוריהם נחשפו בעקבות חקירותיו העיקשות ורבות־השנים של פרופ' גור אלרואי, חוקר ביחידה לאיתור נעדרים (אית"ן), אשר משנת 1989 ועד שנת 2022 איתרה את קבריהם של 53 מנעדרי מלחמת העצמאות.

וְלֹא נוֹדַע מְקוֹמָם מגולל את קורותיהם של שישה נעדרים מקרבות תש"ח. בשפה קולחת ומרתקת מתאר אלרואי את עבודתו כחוקר ביחידת אית"ן ופורש בפני הקוראים את הגיגיו ואת ניתוחיו בנוגע לקורות הלוחמים ולפעולותיהם. כמו הדרך המתפתלת אל בית העלמין בקריית ענבים, שבו נקברו מרבית חללי חטיבת הראל, כך מתפתלים גם הסיפורים, נפרדים לעלילות משנה על קרבות ועל נופלים, מתפזרים בין שלל מאורעות התקופה ומגיעים לבסוף אל הנחלה ואל פתרונם. החקירות באשר לנסיבות נפילתם והיעלמותם של ששת גיבורי הספר החזירו אותם לתודעה הלאומית, וכפועל יוצא חזרו לתודעה גם חללי תש"ח, ובהם נופלי הפלמ"ח, שסיפוריהם שזורים בסיפורי השישה.

וְלֹא נוֹדַע מְקוֹמָם מגולל גם את סיפורהּ של מלחמת העצמאות על צדדיה הכואבים והמכוערים, על הנחישות, ההקרבה וההתמדה של הלוחמים, וגם על המחיר האישי הכבד ששילמו בני דור תש"ח. גיבורי הספר היו שישה מתוך 6,000 שמסרו את נפשם במלחמת העצמאות, וגם שישה מתוך 600 אלף אזרחים יהודים צמאי עצמאות.

פרופ' גור אלרואי הוא חוקר ומרצה בחוג ללימודי ישראל באוניברסיטת חיפה. הוא היסטוריון העוסק בחקר החברה היהודית המזרח־אירופית והיישוב היהודי בארץ ישראל במחצית הראשונה של המאה ה־20.
Original languageHebrew
Publisherמשכל
Number of pages290
ISBN (Print)978-965-201-735-2
StatePublished - 2023

Cite this